Więcej o porożu przeczytacie >tutaj<
Jeleniowate mieszkają w stadach na terenach lasów, lasostepów, terenów bagnistych i tundrze.
Żyją na równinach i w górach.
Do jeleniowatych zaliczamy: jelenie, sarny, daniele, renifery, łosie, mulaki (mieszkają w Ameryce Północnej), i mundżaki (zwany też szczekającym jeleniem, mieszka na południowym wschodzie Azji: Indie, Półwysep Indochiński i Archipelag Sundajski).
SARNA A JELEŃ
Powszechnie uważa się sarnę za samicę jelenia - tymczasem to NIE prawda.
Sarny a jelenie - to dwa odrębne gatunki.
Podział jest taki:
SARNA: JELEŃ:
samica: koza samica: łania
samiec: kozioł samiec: byk
młode: koźlęta młode: cielęta
SARNY:
SARNA EUROPEJSKA - jest ssakiem parzystokopytnym z rodziny jeleniowatych. Są to jedne z ważniejszych zwierząt łownych w Europie. Największą aktywność sarny wykazują zwykle we wczesnych godzinach porannych, południowych i wieczornych. Mogą żerować w nocy. Sarna jest roślinożerna. Żywi się trawami, ziołami, liśćmi, grzybami i owocami leśnymi.
Potomstwo sarny nazywa się koźlętami. Sarny rodzą od 1 do 3 koźląt.
Samica pozostawia je w ukryciu podchodząc do ich kryjówki tylko na czas karmienia. W pierwszych dniach życia koźląt kontakty matki z dziećmi oraz między rodzeństwem są ograniczone do niezbędnego minimum.
Największą zaletą młodych koźląt sarny jest to, że w pierwszym okresie swojego życia nie wydzielają zapachu. Chroni je to przed wytropieniem przez drapieżniki, które często polują na młode sarny. Pozostawienie je w kryjówce, dopóki nie podrosną i zaczną szybko biegać - zmniejsza możliwość ataku na nie przez drapieżnikami, takimi jak: wilki, rysie, niedźwiedzie.
Relacje rodzinne nasilają się po dołączeniu młodych do stada. Młode zaczynają pobierać pokarm roślinny w drugim tygodniu życia, do 6 tygodnia mają po bokach tułowia po 3 rzędy białych plamek. Koźlęta pozostają przy kozie przez rok, a czasem dłużej.
koza sarny
Źródło zdjęcia: http://www.ostrowiecnr1.pl/zdjecie/Koza/ |
koza sarny z koźlęciem |
Źródło zdjęcia: http://nela049.wordpress.com/blog/ |
kozioł sarny
Źródło zdjęcia: http://foto.recenzja.pl/Forum-album_showpage-pic_id-186038.html |
a pamiętacie bajkę "Bambi"? - był słodki :)
Źródło zdjęcia: http://www.tapetus.pl |
JELENIE:
JELEŃ SZLACHETNY - to gatunek dużego ssaka lądowego z rodziny jeleniowatych.
W Polsce jeleń występuje we wszystkich większych lasach liściastych i mieszanych.
Charakteryzują się dużym i rozłożystym porożem.
Jelenie ubarwione są zazwyczaj jednolicie, tylko młode są cętkowane na bokach i grzbiecie. Latem brązowopłowe do rudawego, zimą szarawe, z ciemniejszym karkiem u samców. Na szyi mają dłuższe włosy tworzące rodzaj grzywy.
Jeleń szlachetny występujący w Polsce może osiągać 250 cm długości i wysokość w kłębie do 150 cm. Masa ciała dużego jelenia dochodzi do 350 kg (maksymalnie 497 kg). Masa spotykanych w Polsce jeleni waha się w granicach 150-160 kg, przy czym największe rozmiary osiągają osobniki około ósmego roku życia (średnio: samce 224 kg, samice 132 kg). Najlepszą kondycję wykazują jelenie w wieku 5-10 lat. Ciężar zależny jest od obszaru występowania i dostępności pokarmu.
Jelenie mają bardzo dobry węch i słuch.
Samica jelenia rodzi w ukryciu jedno, rzadziej dwa młode, zwane cielętami.
Kiedy tylko młode są zdolne do wędrówki za matką, co następuje po kilku dniach od narodzin, razem z nią dołączają do stada. Żółtawobiałe plamki na bokach i grzbiecie młodych zanikają jesienią. Cielęta żywią się mlekiem matki przez 8-10 miesięcy, pozostając przy niej do trzeciego roku życia.
Podobnie jak w przypadku saren, naturalnymi wrogami jeleni w Polsce są: wilki, rysie i niedźwiedzie.
Pożywienie jeleni stanowią pędy, liście, kora i owoce drzew i krzewów, trawy, zboża, zioła, ziemniaki, buraki, a zimą zeschnięte trawy, mchy, porosty, pączki i młode pędy drzew iglastych. Wychodzą też na pola uprawne skuszone burakami, kapustą, ziemniakami i zbożami.
Jelenie żyją w stadach, nazywanymi chmarami.
łania jelenia
Zdjęcie mojego autorstwa |
Zdjęcie mojego autorstwa |
Zdjęcie mojego autorstwa |
Zdjęcie mojego autorstwa |
Zdjęcie mojego autorstwa |
Zdjęcie mojego autorstwa |
Zdjęcie mojego autorstwa |
DANIELE:
DANIEL - jest to gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych o wyglądzie i trybie życia podobnym do jelenia szlachetnego.
Podział ze względu na płeć (taki jak u jeleni):
samica: łania
samiec: byk
młode: cielęta
Daniel jest mniejszy od jelenia szlachetnego. Długość ciała wynosi 130 – 150 cm, wysokość w kłębie ok. 105 cm. Samce są o połowę większe od samic i zwykle ważą od 65 do 80 kg (nawet do 120 kg), samice 30 – 50 kg (do 90 kg). Najczęściej występującym kolorem szaty jest rudobrązowe ubarwienie grzbietu z charakterystycznymi białymi plamkami. Wzdłuż kręgosłupa biegnie ciemna smuga. Spód ciała jest biały, na zadzie występuje biała plama z ciemnym obrzeżeniem, tzw. lustro. Ogon jest od góry czarny, od spodu biały i jest dłuższy niż u jelenia. W zimie ubarwienie grzbietu ciała zmienia się na szare, bez plam (tzw. szata zimowa).
Naturalnym obszarem jego występowania jest obszar śródziemnomorski (południe Europy, Azja Mniejsza i północna Afryka). Do Polski daniele zostały sztucznie sprowadzone, nie jest to ich naturalne środowisko.
Żyje w stadach, starsze samce żyją samotnie lub w niewielkich grupach. Pod koniec lata łączą się z grupami samic. Ciąże danieli trwa ją 7,5 miesiąca, młode przychodzą na świat latem.
Daniel jest typowym roślinożercą, żywi się trawą, zbożem, ziołami, czasami pędami krzaków i korą drzew, a także mchem i porostami. Nie gardzi też kasztanami, żołędziami czy grzybami. Jest przy tym mniej wybredny niż jeleń. Komunikują się językiem ciała, dźwiękami i zapachami.
Daniele są pokarmem dla większych drapieżników.
Niestety daniele są zabijane są też przez człowieka dla mięsa, skór i poroża.
A szkoda, bo daniele są pięknymi zwierzętami z niezwykłym porożem (jakby łopatą) i bardzo mi się podobają.
łania daniela
Zdjęcie mojego autorstwa |
Zdjęcie mojego autorstwa |
Zdjęcie mojego autorstwa |
Zdjęcie mojego autorstwa |
Zdjęcie mojego autorstwa |
Zdjęcie mojego autorstwa |
Udało mi się nawet kilka nakarmić :)
Zdjęcie mojego autorstwa |
UWAGA:
Niektóre zdjęcia są mojego autorstwa - wykorzystanie możliwe jest tylko po dodaniu informacji o jego źródle i zamieszczeniu linku prowadzącego do mojego bloga
Źródło tekstu: Wikipedia.pl i inne własne
Piękny opis i piękne zdjęcia Patryczku.
OdpowiedzUsuńWidzę, że świetnie czułeś się wśród saren i jeleni.
Miło mi Ciebie widzieć wśród nich, na łonie przyrody. Wakacje spędziłeś miło i pozostały miłe wspomnienia, z którymi na pewno podzielisz się ze kolegami. A teraz czas do szkoły, do nauki.
Mam nadzieję, że następne wakacje będą również ciekawe.
Pozdrawiam i przesyłam buziaczki:)
babcia Ula
Dziękuję babciu za miłe słowa :). Pa, Patryk
Usuń